W ofercie gotowych projektów domów nierzadko pojawiają się nowoczesne projekty domów cieszące się rosnącym zainteresowaniem inwestorów. W szczególności ze względu na panującą modę i poszukiwanie form architektonicznych będących na topie.
Należy zatem pamiętać, że nowoczesny projektu domu to przyszły wygodny dom, natomiast nowoczesność w architekturze stawia na komfort użytkowania domu.

Architekci często podążają za współczesnymi trendami, potrzebą nowatorskości, wyróżniania się i oryginalności, które są coraz ważniejsze dla inwestora w projektach typowych o tradycyjnej bryle, dachu dwuspadowym lub wielospadowym.

Głównymi cechami projektów domów nowoczesnych jest kompaktowa bryła domu, ilość kondygnacji w budynku, technologia budowy i instalacje- w domach nowoczesnych proponuje się ekonomiczne rozwiązania dla zmniejszenia zapotrzebowania na energię i jej racjonalnego wykorzystywania. Innymi cechami projektów domów nowoczesnych jest dwuspadowy dach, płaski, pulpitowy a także detale architektoniczne wzbogacające estetykę budynku. Nowoczesne domy charakteryzują się również dużymi przeszkleniami.

Projekt domu nowoczesnego przede wszystkim jest potencjałem budownictwa energooszczędnego i zmniejsza zużycie energii w domach jednorodzinnych.

Domy nowoczesne to klasyczna forma i współczesne spojrzenie zharmonizowane w jednej bryle budynku. Prosta bryła budynku położona na planie prostokąta, dach dwuspadowy i wykończenie elewacji detalem architektonicznym, zapewniający jej oryginalność stanowi wyjściowy punkt w łączeniu tradycji architektury budynku z nurtem nowoczesnym. Architekci uznają, że dom nowoczesny to obecnie niekoniecznie dom z pełnym piętrem, z płaskim dachem, dużej i nieregularnej bryle, jak uważano jeszcze kilka lat wcześniej.

Elementami nadającymi charakter nowoczesnemu domu są nowoczesne sposoby wykończenia elewacji, ozdobne detale charakterystyczne dla tego typu designu: drewno, szkło, kamień, duże przeszklenia, wąskie, narożne okna.